Dzisiaj, 10 października odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Klasztorze Sióstr Klarysek podczas której siostra Maria Teresa Izworska odebrała z rak burmistrza Jacka Lelka tytuł Honorowego Obywatela Starego Sącza.
Nadawane przez radnych honorowego obywatelstwo miasta jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania dla zasług lub wybitnych osiągnięć obywateli. Wyróżniona w ten sposób osoba otrzymuje akt nadania, odznakę i legitymację. Ostatnio takie obywatelstwo otrzymał Prezydent RP Andrzej Duda.
Matka Maria Teresa Izworska – profeska wieczysta w Klasztorze Sióstr Klarysek w Starym Sączu – jest osobą bardzo zasłużoną dla naszego miasta. Stary Sącz kojarzony jest powszechnie przede wszystkim z Klasztorem Sióstr Klarysek i założycielką naszego miasta – Panią Ziemi Sądeckiej. Zabytkowy zespół architektoniczny konwentu i znajdujące się w jego kościele relikwie Świętej Kingi przyciągają rzesze pielgrzymów i turystów z kraju i zagranicy.
Matka Teresa była wielokrotnie ksienią w tymże klasztorze. Pełniąc tę funkcję dbała o dobry stan klasztornych budynków i całego zakonnego gospodarstwa, starała się o zdobycie środków finansowych na przeprowadzenie w nim koniecznych remontów i udoskonaleń, czuwała nad prowadzonymi pracami.
Za jej przełożeństwa wykonano m.in. następujące prace remontowe w klasztorze: remont muru obronnego wokół klasztoru i ogrodu, remont w Domu Kingi, elewację frontowej ściany rozmównic, oczyszczenie ścian kaplicy św. Kingi, remont budynków gospodarczych i tzw. mortuorum – wewnętrznego dziedzińca między prezbiterium kościoła a korytarzem klasztornym. Ponadto wymieniono dach na kościele klasztornym, na wieży bramnej oraz na kaplicy loretańskiej, wykonano zabezpieczenie przeciwpożarowe, oraz monitoring antywłamaniowy, zrobiono nowe schody do ogrodu.
Bardzo duże są zasługi Matki Teresy związane ze staraniami o kanonizację bł. Kingi.
Po podjęciu decyzji przez Kongregację do Spraw Świętych o uznaniu Pani Ziemi Sądeckiej świętą włożyła wiele wysiłku i troski w staranne przygotowanie do uroczystości kanonizacyjnej i wizyty Ojca Świętego w Starym Sączu. Wymagało to wielu zabiegów organizacyjnych dotyczących udziału sióstr w uroczystości, zapewnienia zabezpieczeń niezbędnych podczas odwiedzin papieża w klasztorze oraz wykonania prac związanych z przyjęciem licznych gości. Konieczna była ścisła współpraca z władzami i służbami państwowymi.
Jako ksieni czyniła honory domu podczas pobytu Jana Pawła II w klasztorze i jego spotkania ze wspólnotą zakonną. Matka Teresa Izworska ma talent literacki. Napisała teksty wielu pieśni ku czci Świętej Kingi, m.in. „Jak przed wiekami”, „Bądź uwielbiony”, „Ucz nas Kingo”, „Święci żyją świętymi”. Pieśni te są śpiewane w kościele Trójcy Świętej podczas nabożeństw. To wielka rzadkość, gdy w świątyni rozbrzmiewają słowa autorstwa mniszki mieszkającej po drugiej stronie kościelnego muru – w klasztorze. Starosądecki konwent może się tym poszczycić dzięki matce Teresie. Napisała również liczne teksty okolicznościowe m.in. przy przekazywaniu relikwii św. Kingi do Krościenka, czy do Szczepanowa.
Ponadto Matka Teresa jest autorką słów utworu pt. „Za Chrystusem” – oficjalnego Hymnu V Synodu Diecezji Tarnowskiej i współautorką libretta oratorium o św. Kindze „Najważniejsza jest miłość”. Autorem muzyki do niego jest krakowski kompozytor i dyrygent Piotr Pałka. To znakomite, podniosłe dzieło, sławiące życie, dzieło i cnoty Pani Sądecczyzny powstało w 2016 roku z okazji ustanowienia św. Kingi oficjalną patronką Starego Sącza. Zostało wykonane na dziedzińcu klasztornym przez Krakowską Orkiestrę Kameralną Dell’ Arte i chór Voce Angeli. Podczas świąt TVP Kraków wyemitowała jego telewizyjną premierę. Oratorium zabrzmiało powtórnie 15 czerwca 2024 roku na Ołtarzu Papieskim w 25. rocznicę kanonizacji św. Kingi i wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II na Sądecczyźnie. Na koncercie obecni byli znakomici goście krajowi i zagraniczni oraz tłumy pielgrzymów i turystów.
O starosądeckim klasztorze i o św. Kindze zostało nakręconych wiele filmów dokumentalnych. W kilku z nich występowała Matka Teresa, snując swoją opowieść w cieniu za kratą klauzurową – w rozmównicy. Tak samo było, gdy udzielała wywiadów m.in. dla Gościa Niedzielnego, czy rozgłośni radiowych. Wszystkie te działania poszerzały wiedzę o naszym mieście i przydawały mu popularności i splendoru.
W 2006 roku została wydana książka autorstwa Danuty Sułkowskiej „ZA KLAUZURĄ. Starosądecki klasztor klarysek od założenia do współczesności”. Podczas pisania rozdziałów o obecnym życiu wspólnoty zakonnej Matka Teresa opowiadała autorce o nim, udostępniła jej też swoje osobiste notatki.
W publikacji można przeczytać kilka cytatów z nich. Książka miała dwa wielotysięczne wydania, a w 2014 roku otrzymała główną nagrodę w prestiżowym Konkursie Literackim im. ks. prof. Bolesława Kumora. Publikacja ta rozpowszechniła wiedzę o konwencie klarysek w Starym Sączu i po raz pierwszy ukazała życie mniszek za murem klauzurowym, obalając wiele (niejednokrotnie) dziwacznych mitów.
Matka Teresa Izworska, prowadząc – jak mówią mniszki – życie ukryte za murami klauzurowymi, działa przez dziesięciolecia na rzecz naszego miasta. W znaczący sposób przyczyniła się do jego rozsławienia, dzieląc się swoją wiedzą o klasztorze klarysek i jego fundatorce oraz założycielce naszego miasta z tymi, którzy chcą słuchać, czytać, patrzeć i uczestniczyć, a także poszerzając kult Pani Ziemi Sądeckiej.
Przypominamy nasz wywiad sprzed blisko 10 lat. Warto przeczytać.
Artykuł pojawił się na portalu Starosądeckie Info.
Uczniowie naszej szkoły z klasy trąbki pana Piotra Biela – Weronika Słowik kl. VI/6, Tomasz Jarzębak i Konrad Plata z kl. III/4 utworem ,,Omnia Beneficia” zainaugurowali uroczystą sesję Rady Miejskiej w Klasztorze Sióstr Klarysek podczas której została uhonorowana siostra Maria Teresa Izworska.