Wycieczka do Warszawy - 2011 r.
Treść
Wycieczka do Warszawy
W dniach 27-29 kwietnia 2011 r. uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Warszawy, zorganizowaną przez Radę Rodziców, działającą przy szkole. Dołączyli do nas również uczniowie Sz.P. Nr 1 w Starym Sączu.
Chociaż spora odległość dzieliła nas od stolicy - celu naszej wycieczki, to jednak bezpiecznie i bez kłopotów udało się nam dotrzeć na miejsce. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Centrum Nauki Kopernik mieszczące się w okazałym, nowoczesnym gmachu udostępnionym do zwiedzania jesienią 2010 r. Jest to jedno z najnowocześniejszych miejsc w Europie, gdzie można w ciekawy sposób poznać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych eksponatach. Nasi uczniowie wynieśli wiele niezapomnianych wrażeń z tej bogatej lekcji, dzięki której mieli okazję poznać korzenie naszej cywilizacji, tajemnice ciała ludzkiego, w tym działania zmysłów, strefy światła i ruchu, itd.
W godzinach wieczornych udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie. Podziwialiśmy nie tylko rezydencję króla Jana III Sobieskiego wzniesioną w stylu barokowym, ale spacerowaliśmy również po 45-hektarowym parku wilanowskim, gdzie obecnie trwają prace rewitalizacyjne. Maja one przywrócić świetność ogrodów urządzonych tam w różnych stylach: dwupoziomowy ogród barokowy, neorenesansowy ogródek różany, angielski ogród krajobrazowy oraz park krajobrazowy angielsko-chiński.
Drugi dzień wycieczki był wypełniony również bogatym programem. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego. Na dowód tego każdy z uczestników wycieczki otrzymał okolicznościowy dokument potwierdzający uczestnictwo w żywej lekcji historii. Do ważnych miejsc na Warszawskiej Starówce (m.in. Katedra św. Jana, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, Barbakan, mury obronne Baszta, kolumna Zygmunta, Pałac Prezydencki, Teatr Narodowy, Grób Nieznanego Żołnierza) zaprowadziła nas Pani przewodnik, która niezwykle ciekawie opowiadała o losach miasta i jej mieszkańców na przestrzeni wieków. Spacerując po Warszawie, co jakiś czas przystawaliśmy przy ławeczkach Chopina, z których po naciśnięciu przycisku rozbrzmiewała muzyka tegoż wybitnego kompozytora. Umieszczono je w 2009 r. w 15 urokliwych miejscach związanych z młodością kompozytora, m.in. przy Placu Krasińskich, w Ogrodzie Saskim, przy Konserwatorium Muzycznym, przy Pałacu Radziwiłłów, przy Pałacu Kazimierzowskim, koło Kościoła św. Krzyża, w pobliżu Pomnika Chopina w Łazienkach. Dalszy spacer po Warszawie kontynuowaliśmy w Parku Łazienkowskim, gdzie podziwialiśmy najbardziej znany w świecie pomnik Fryderyka Chopina, zabudowania letniej rezydencji królewskiej, tj. Pomarańczarnie z drewnianym teatrem, Biały Domek, Pałac Łazienkowski, letni teatr na wyspie.
Ostatnim punktem programu przewidzianego w drugim dniu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Chopina urządzonego w Pałacu Ostrogskich. Jest ono najnowocześniejszym muzeum biograficznym Europy. O życiu i twórczości Chopina opowiada w zupełnie nowy sposób. Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym, specjalnym chipom każdy uczestnik wycieczki mógł sam poznać kolejne etapy życia Fryderyka Chopina. W jednym z pomieszczeń urządzono kolorowy pokój dla dzieci, gdzie przez zabawę można poznać mistrza, w innym - umieszczono kapsułę do odsłuchiwania kompozycji Chopina i paryski salon Chopina. Sporo miejsca poświecono podróżom po Europie, kobietom, które miały wpływ na twórczość Chopina. Najbardziej poruszającym miejscem było przyciemnione pomieszczenie "Czarny kubik śmierci", w którym jest wyeksponowano odcisk twarzy Chopina z grymasem bólu i cierpienia, a także kosmyk zabalsamowanych włosów kompozytora. Niezwykle zmęczeni, po całym dniu zwiedzania, z radością przyjęliśmy informacje o powrocie do hotelu.
Ostatni dzień wycieczki był zarazem dniem powrotu do domu. Mimo tego udało się nam dotrzeć na słynną warszawką nekropolię Cmentarz Powązkowski - miejsce pochówku sławnych Polaków. Wśród znajdujących się tam grobów odnaleźliśmy grób naszej rodaczki Ady Sari, która również spoczywa w Alei zasłużonych. Niestety stan tego miejsca nie napawa dumą. Dlatego powzięliśmy wspólne kroki, by nagłośnić sprawę ratowania grobu naszej rodaczki. Kolejnym celem zbliżającej się do końca wycieczki była Żelazowa Wola - miejsce urodzin Fryderyka Chopina. Chociaż rodzina kompozytora niedługo mieszkała w oficynie zabudowań pałacowych, to jednak to miejsce na trwałe wpisało się biografię mistrza. W trakcie oprowadzania naszej wycieczki z ust przewodnika dowiedzieliśmy się, iż miejsce to poddano gruntownej modernizacji - wyremontowano dworek i mieszczące się w nim muzeum, a otaczający park zrewitalizowano. Z racji tego, że nie zachowały się oryginalne pamiątki po rodzinie Chopina wnętrze dworku pozostawiono praktycznie puste. Tylko w salonie był fortepian, a w pozostałych pomieszczeniach portrety rodziny, nuty, listy. Skromny dworek, sterylna biel wnętrza oraz dobiegająca muzyka wprawiły nas w specyficzny nastrój, który utrzymywał się również w czasie spaceru po malowniczym parku.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Niepokalanowa nazywanego mazowiecką Częstochową, ze względu na kult Matki Boskiej, znanego z działalności franciszkanina, Św. o. Maksymiliana Marii Kolbego. Z dużą ciekawością obejrzeliśmy ruchomą szopkę przedstawiająca Panoramę Dziejów Kościoła w Tysiącleciu i postaci historyczne związane z różnymi wydarzeniami. Górującą nad okolicą potężnych rozmiarów Bazylika wywołała na nas przeogromne wrażenie. Natomiast zwiedzanie Muzeum św. Maksymiliana Kolbego przybliżyło nam postać tego świętego, prowadzoną działalność misyjną oraz codzienne życie braci zakonnych. Po krótkim odpoczynku na posiłek kontynuowaliśmy dalszą podróż. Spory ruch na drodze i lokalne korki wydłużyły czas powrotu do domu. Nie zakłóciło to miłej i sympatycznej atmosfery, jaka panowała w autokarze do samego Starego Sącza. Szczęśliwi i pełni wrażeń powróciliśmy do domów, z nadzieją, że jesienią będzie zorganizowana kolejna wycieczka, z uwagi na fakt iż "podróże kształcą".