Warsztaty z prof. Stanisławem Dziewiorem - 2012 r.
Treść
prof. Stanisław Dziewior prowadził warsztaty.
Dzień 28 stycznia 2012 roku był w Szkole Muzycznej I stopnia w Starym Sączu prawdziwym świętem trąbki, bowiem od rana do wieczora trwały tu warsztaty instrumentalne, które prowadził prof. Stanisław Dziewior z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Na wykład i lekcje otwarte przyszli zarówno nauczyciele z zaprzyjaźnionych szkół, jak i spora liczba uczniów - słuchaczy.
Profesor rozpoczął interesującym wykładem na temat techniki gry, wydobywania dźwięku, artykulacji.
Po półtoragodzinnej teorii przyszedł czas na lekcje, w których wzięli udział wszyscy uczniowie z klasy pana Piotra Biela.
Profesor od razu zyskał sympatię młodzieży, nie tylko dzięki ogromnej wiedzy i praktyce , ale też ze względu na wspaniały, bezpośredni kontakt z każdym uczniem.
Atmosfera była jednocześnie twórcza i przyjacielska.
Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zaprosimy do nas prof. Stanisława Dziewiora, ponieważ kontakt z muzykiem takiego formatu jest niezwykle cennym, motywującym do pracy i rozwoju doświadczeniem.
---------------------------------------------------------------------------------
prof. Stanisław Dziewior - ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach klasie trąbki doc. A. Miczki w roku 1983. Jest profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą związany jest od 1980 roku pełniąc obecnie funkcję trębacza solisty o raz kierownika grupy trąbek. Jako muzyk tej orkiestry wziął udział w ponad stu tournee koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali muzycznych. Koncertował pod batutą znakomitych dyrygentów, takich jak m. in: L. Bernstein, Ch. Eschenbach, K. Masur, L. Maazel, S. Skrowaczewski.
Z NOSPR dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych (m. in. Philips, Newport Classic, Camerata Tokio). Nagrał dla potrzeb archiwalnych Polskiego Radia m. in. Koncert na trąbkę i orkiestrę A. Arutuniana, Koncert gotycki na trąbkę i orkiestrę A.Panufnika oraz Koncert na 7 instrumentów dętych F. Martin . Jako solista koncertował m. in. z następującymi orkiestrami: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Sinfonietta Cracovia, Filharmonia Śląska, Filharmonia Częstochowska, Orkiestra Aukso. Bierze udział w licznych festiwalach muzyki kameralnej i organowej wykonując dzieła kompozytorów epoki Baroku. Uczestniczy w pracach jury konkursów i przesłuchań oraz prowadzi działalność konsultacyjną w klasach trąbki szkół muzycznych I i II stopnia. Jest organizatorem i kierownikiem artystycznym odbywającego się w Cieszynie Śląskiego Zlotu Trębaczy.